Familjet padisin TikTok-un, pasi dy vajza vdiqën duke provuar sfidën “Blackout Challenge”

Familjet e dy vajzave të reja, që dyshohet se vdiqën si rezultat i një sfide virale në TikTok, kanë paditur platformën e medieve sociale, duke pretenduar se algoritmet e saj “të rrezikshme” janë fajtorë për vdekjen e fëmijëve të tyre.

Prindërit e dy vajzave, të cilat vdiqën në një sfidë të quajtur “Blackout Challenge” të vitit 2021 në TikTok, e cila inkurajoi përdoruesit të ngufatnin veten deri sa t’iu binte të fikët, ngritën një padi të martën në Gjykatën e Lartë të Qarkut në Los Anxhelos.

“TikTok duhet të mbahet përgjegjës për nxitjen e përmbajtjes vdekjeprurëse për këto dy vajza të reja. TikTok ka investuar miliarda dollarë për të dizajnuar qëllimisht produkte që nxisin përmbajtje të rrezikshme, që e di se është e rrezikshme dhe mund të rezultojë në vdekjen e përdoruesve të tij”, tha avokati Matthew Bergman.

Një viktimë, tetëvjeçarja Lalani Erika Renee Walton nga Teksas, përshkruhet si “një vajzë e re jashtëzakonisht e ëmbël dhe e këndshme, që i pëlqente të vishej si princeshë dhe të luante me grim”. Ajo vdiq më 15 korrik 2021 në atë që policia përcaktoi se ishte “një rezultat i drejtpërdrejtë i përpjekjes për ‘Blackout Challenge’ të TikTok”.

“Lalani kishte marrë një telefon për ditëlindjen e saj të tetë në prill 2021 dhe shpejt u bë e varur nga shikimi i videove të TikTok. Ajo shpesh postonte video të saj duke kënduar dhe kërcyer, me shpresën për t’u bërë e famshme, thuhej në ankesë.

Në korrik 2021, familja filloi të vinte re mavijosje në qafën e Lalanit, të cilën ajo e shpjegoi si një aksident. E panjohur për ta, ajo kishte filluar të merrte pjesë në sfidë, e cila ishte shfaqur për herë të parë në telefonin e saj javë më parë.

Ditën e vdekjes së saj, Lalani kishte kaluar orë të tëra në një udhëtim familjar duke parë video, përfshirë postimet e sfidës.

“Ajo ishte gjithashtu nën besimin se nëse do të postonte një video të saj duke bërë sfidën e Blackout, atëherë do të bëhej e famshme dhe kështu vendosi ta provonte. Lalani ishte tetë vjeç në atë kohë dhe nuk e vlerësonte apo kuptonte natyrën e rrezikshme të asaj që TikTok po e inkurajonte të bënte”, thuhej në ankesë.

Viktima tjetër në padi, nëntëvjeçarja Arriani Jaileen Arroyo nga Wisconsin, mori një telefon kur ishte shtatë vjeçe dhe përdorte TikTok disa herë në ditë, sipas ankesës.

“Ajo gradualisht u bë obsesive për postimin e videove të kërcimit në TikTok dhe u bë e varur nga aplikacioni”.

Në janar 2021, familja e Arrianit diskutoi me të një incident të vdekjes së një përdoruesi të ri të TikTok si rezultat i një sfide, por Arriani i siguroi ata se ajo kurrë nuk do të merrte pjesë në video të rrezikshme.

Megjithatë, më 26 shkurt 2021, ajo u gjet duke mos marrë frymë nga vëllai i saj pesëvjeçar. Ajo u dërgua me urgjencë në një spital lokal, por më në fund u hoq nga aparati jetësor.

Padia liston një numër ankesash kundër TikTok, duke përfshirë atë që algoritmi i tij promovon përmbajtje të dëmshme, lejon përdoruesit e mitur në aplikacion dhe nuk i paralajmëron përdoruesit ose kujdestarët e tyre ligjorë për natyrën problematike të aplikacionit.

Kompania është kritikuar në të kaluarën për lejimin e përhapjes së sfidave të rrezikshme, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Avokatët pretenduan se kompania me vetëdije lejoi që një përmbajtje e tillë të përhapej në platformë sepse rriti angazhimin, numrin e përdoruesve dhe përfundimisht fitimin.

Familjet Walton dhe Arroyo po kërkojnë një shumë të papërcaktuar në dëmshpërblim dhe kanë kërkuar që një gjyq jurie të zhvillohet në Kaliforni./klankosova.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published.