A e dini se mund të vdisni nga trishtimi dhe lumturia e tepërt?

Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zbuluar se ju mund të vdisni nga lumturia e tepërt.

Vdekja nga trishtimi i tepërt ishte trajtuar në vitin 2002, kur dr. Hikaru Sato dhe kolegët e tij në Spitalin e Hiroshimës e përshkruan atë në një studim. Sato e quajti gjendjen takotsubo kardiomiopati. Ajo u quajt “sindroma e zemrës së thyer”.

Ndërkaq, kohët e fundit, shkencëtarët kanë zbuluar se ju gjithashtu mund të vdisni nga lumturia e tepërt. Dhe është e njëjta gjendje: kardiomiopatia takotsubo. Natyrisht, ajo quhet “sindroma e zemrës së lumtur”.

Pra, çfarë është kardiomiopatia takotsubo – ose sindroma takotsubo, siç njihet gjithashtu? Dhe pse disa njerëz vdesin prej saj? Së pari, duhet theksuar se kardiomiopatia takotsubo është rrallë fatale. Ashtu si me kardiomiopatitë e tjera (sëmundja e muskulit të zemrës), shumica e njerëzve shërohen brenda disa muajsh pa dëmtim afatgjatë të zemrës.

Është quajtur kështu sepse njerëzit me këtë gjendje kanë një barkushe të majtë në formë anormale – dhoma kryesore e pompimit në zemër. Sato mendoi se forma, e ngushtë në krye dhe me balonë në fund, i ngjante tenxhereve qeramike të përdorura për të kapur oktapodët (takotsubo), prandaj iu dha emri.

Ky ‘balon’ dobëson muskulin e zemrës, duke ndikuar në aftësinë e tij për të pompuar gjakun në mënyrë efektive.

Një studim i rreth 135 mijë njerëzve në ShBA zbuloi se numri i njerëzve të diagnostikuar me këtë gjendje u rrit në mënyrë të qëndrueshme gjatë 11 viteve që u krye studimi (2006-2017). Është më e zakonshme te femrat (88 për qind) dhe më së shpeshti haset te njerëzit e moshës 50-vjeç e lart.

Deri kohët e fundit, kjo sindromë e “zemrës së thyer” u tregua e lidhur me stres të konsiderueshëm emocional ose fizik. Mekanizmi i saktë me të cilin stresi shkakton ndryshimin në formën e zemrës dhe simptomat pasuese – dhimbje gjoksi dhe gulçim – ende nuk është kuptuar plotësisht.

Së fundmi, studiuesit në Gjermani kanë përshkruar pacientët me sindromën takotsubo të shkaktuar nga ngjarje të lumtura, si dasma, lindja e nipërve dhe fitimi i çmimit të parë.

Nga 910 pacientë në studim që kishin një nxitës emocional për sindromën takotsubo, 37 kishin sindromë të zemrës së lumtur dhe 873 kishin sindromë të zemrës së thyer. Ndryshe nga sindroma e zemrës së thyer, e cila prek kryesisht femrat, sindroma e zemrës së lumtur është vërejtur më së shumti te meshkujt.

Studiuesit zbuluan se vdekjet dhe komplikimet nga zemra e lumtur dhe sindroma e zemrës së thyer janë pothuajse të njëjta, domethënë të rralla.

Pra, mos u shqetësoni për t’u emocionuar për ngjarjet e mëdha të jetës. Ka shumë pak gjasa që të të vrasin. Por nëse ndjeni dhimbje ose presion në gjoks, gjithmonë kërkoni ndihmë mjekësore. /GazetaSinjali/

Leave a Reply

Your email address will not be published.