Mbi 1000 të vdekur nga vala e të nxehtit ekstrem në Europë

Numri i të vdekurve për shkak të temperaturave ekstreme në Europë ka kaluar 1.100 ndërsa vazhdojnë valët e të nxehtit, temperaturat rekord dhe zjarret, sipas mediave të huaja.

Britania e Madhe nuk është i vetmi vend që po përballet me të nxehtin ekstrem, pasi një pjesë e madhe e Europës po lufton gjithashtu me kushte ekstreme të motit. Në Francë, Greqi, Portugal dhe Spanjë, mijëra persona janë evakuuar.

Në Spanjë, punonjës të urgjencës ushtarake u dërguan për të ndihmuar zjarrfikësit që po luftojnë jashtë kontrollit me zjarret. Besohet se zjarret kanë djegur të paktën 14,000 hektarë tokë.

Shumë u detyruan të flinin në strehëza emergjente për t’i shpëtuar ferrit, me zyrtarin e zjarrfikësve Eric Florensan që i tha radiostacionit France-Bleu për strategjinë e tyre për shuarjen e flakëve:

Ndërkohë, më shumë se 10,000 njerëz në Francë, Spanjë dhe Portugali janë evakuuar ndërsa zjarrfikësit po luftojnë me zjarret. Më shumë se gjysma e Portugalisë është në gjendje alarmi pasi zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë 14 zjarre.

Studimet kanë treguar se urgjenca klimatike e drejtuar nga njerëzit po rrit frekuencën dhe ashpërsinë e valëve të të nxehtit./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.