Milani në zi për vdekjen e ish-futbollistit

Milani ka nderuar ish-portierin dhe trajnerin Villiam Vecchi, i cili vdiq të mërkurën në moshën 73-vjeçare.

Vecchi kaloi shtatë sezone me kuqezinjtë nga 1967 deri në 1974, ku ne një titull në Serinë C1, Serie B dhe Serie A, si dhe Kupën e Italisë në dy raste, Kupën e Fituesve të Kupave në dy raste, Kupën Evropiane dhe Kupën Ndërkontinentale, njoftojnë mediat italiane, përcjell Demokracia.com.

Ai mori pseudonimin “Hero i Selanikut” për performancën e tij në fitoren e finales së Kupës së Fituesve të Kupës 1973 kundër Leeds United.

Ai ishte trajneri i portierëve të klubit për fitoret e tyre në Ligën e Kampionëve në 2003 dhe 2007 dhe ndoqi Carlo Ancelottin te Real Madrid në 2013, ku ai ishte përsëri kampion evropian.

Në një deklaratë të Milanit thuhej: “Gjithmonë pranë Milanit, gjithmonë Kuq e Zi. Heroi i Selanikut do të vazhdojë të bëjë pritje atje lart”.

“Një pikëllim i jashtëzakonshëm mes të gjithë tifozëve të Milanit për ndarjen nga jeta të Villiam Vecchi. Ngushëllime familjes së trajnerit tonë legjendar nr. 1 dhe portierëve të kampionëve të Europës në 2003 dhe 2007”./Demokracia.com/

Image

Leave a Reply

Your email address will not be published.