Detaje të tjera nga vetëvrasja e aktorit shqiptar me gruan në New York – Policia po heton nëse çifti po vuanin para hedhjes nga kati i gjashtë

Hetuesit po hetojnë nëse ka pasur një konflikt përpara se një aktor shqiptar dhe gruaja e tij të zhyteshin në vdekje nga apartamenti i tyre në Bronx gjatë fundjavës, tha një burim i policisë të martën.

Florind Belliu, 35 vjeç – një aktor dhe regjisor aspirues me origjinë nga Shqipëria – dhe gruaja e tij Ornela Shehi, 28 vjeçe, u gjetën në oborrin e pasmë të rrugës 2199 Cruger Ave, rreth orës 9:15 të mëngjesit të së shtunës, pasi me sa duket u hodhën nga kati i gjashtë, policët dhe policia – thanë burimet.

“Kishte shenja në apartament që tregonin se nuk ishte e gjitha rastësi, pasi ata nuk vendosën thjesht të linin fëmijët e tyre dhe të hidheshin”, tha burimi për The New York Post.

Burimi nuk do të jepte më shumë detaje mbi “shenjat” e supozuara.

Një shënim vetëvrasjeje nuk ka mbetur pas, sipas mediumit.

“Autoritetet janë duke pritur për rezultatet e autopsisë për të përcaktuar nëse Shehi ka pësuar ndonjë lëndim që nuk tregon për një rënie”, tha burimi.

Në mëngjesin e vonë të së martës, mjekësia ligjore e qytetit nuk kishte marrë një përcaktim për vdekjen e Shehit dhe Belliut.

“Të dy janë në pritje ndërsa mjekësia ligjore pret informacion shtesë hetimor”, tha një zëdhënëse, duke shtuar se shenjat mund të përfshijnë “testime të mëtejshme të mbetjeve ose materiale hetimore nga vendi i ngjarjes”.

Shehi u kap në video duke u rrëzuar nga kati i gjashtë i ndërtesës së pari dhe duke u përplasur në rrugicë, me Belliun që u hodh disa sekonda më vonë, thanë burimet për The New York Post një ditë pas vdekjes së çiftit.

Çifti u vendos në atë ndërtesë me dy fëmijët e tyre të vegjël rreth katër muaj më parë dhe autoritetet nuk morën kurrë raportime për dhunë në familje në lidhje me çiftin, sipas burimeve policore.

Fqinjët i thanë The New York Post të shtunën se dyshja ishin një “çift i qetë” që “mbaheshin për veten” dhe shpesh shiheshin duke shëtitur – por gjithashtu që Belliu ishte parë dukshëm i zemëruar të premten.

“I kam parë gjithmonë duke blerë gjëra për shtëpinë, si çdo ditë bashkë, me dy fëmijë së bashku, nuk e kuptuam se kishte diçka që nuk shkonte”, tha Shadie Perkaj, një fqinje.

Ajo tha se të shtunën ishte ditëlindja e Belliut.

Mikja e Belliut, Elona Caslli, vajtoi shoqen e saj të humbur në Facebook.

“Çfarë dhimbje e madhe ju bëri të vrisni veten?!”, ka shkruar Caslli në shqip. “Një tragjedi e shumëfishtë për të cilën nuk ka fjalë ngushëllimi. Zoti u dhëntë forcë fëmijëve dhe prindërve tuaj”.

Belliu ishte i diplomuar në Universitetin e Arteve në Tiranë, Shqipëri dhe interpretoi në TV dhe teatër përpara se të transferohej në ShBA, raportoi EuroNews Albania. Që dy vjet më parë, ai po punonte për dy libra dhe një skenar filmi që ai shpresonte ta paraqiste në Netflix, thuhet në raport.

Burime policore thanë se ai mund të ketë qenë së fundmi duke punuar si shofer për të përballuar jetesën./demokracia.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.