A zgjoheni të lodhur? 8 arsyet pse ndodh kjo dhe si të veproni

A flini shtatë deri në tetë orë pothuajse çdo natë, por kur zgjoheni në mëngjes ndiheni të lodhur? Shumë njerëz ndjekin saktë “rregullin e artë” të gjumit, por këtë ndjenjë lodhjeje e mbajnë gjatë gjithë ditës. Dr. Raj Dasgupta, nëse sasia e gjumit tuaj është e mjaftueshme, atëherë përgjigja qëndron në cilësinë.

Ka 8 arsye të mundshme pse dikush zgjohet i lodhur edhe pas 8 orësh gjumë.

Lodhje

“Ka shumë probleme shëndetësore që shkaktojnë lodhje, por ato nuk i bëjnë domosdoshmërisht njerëzit të ndihen gati për të fjetur,” vëren Jennifer Martin, profesoreshë e mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Kushtet kronike të dhimbjes, gjendjet metabolike ose tiroide, anemia dhe sëmundja kronike obstruktive pulmonare janë disa nga këto probleme shëndetësore.

Nëse ndjeni lodhje të pashpjegueshme, Martin thotë se hapi i parë duhet të jetë të bëni një kontroll të përgjithshëm dhe ta diskutoni atë me mjekun tuaj të familjes.

Jeta sedentare

Nëse jeni ulur, trupi juaj mund të mësohet të ketë nevojë vetëm për të shpenzuar nivele të ulëta energjie. Kështu që mund të ndiheni më të lodhur se sa duhet kur përpiqeni të bëni aktivitetet bazë të përditshme, sipas Martin. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që të rriturit të kenë të paktën 150 minuta (2 orë e gjysmë) aktivitet fizik mesatar në javë.

Ankthi ose depresioni

Ankthi ose depresioni mund të dëmtojnë energjinë e një personi. Këto kushte gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në sa kohë i duhet dikujt për të fjetur, si dhe nëse (dhe sa shpesh) zgjohen gjatë natës. Dhe ndonjëherë ilaçet e përdorura për të trajtuar depresionin ose ankthin mund të kenë efekte anësore si pagjumësia ose vështirësia për të arritur fazat më të thella të gjumit.

Gjumi i paqëndrueshëm

Ndonjëherë oraret tona janë të ndryshme gjatë ditëve të javës sesa në fundjavë. Oraret mund të jenë gjithashtu të çrregullta për njerëzit që punojnë me turne të ndryshme. Kur qëndroni zgjuar deri vonë të shtunën sepse nuk keni nevojë të punoni të dielën dhe më pas shkoni në shtrat më herët të dielën përpara se të fillojë java e re e punës, ju po ndryshoni orarin tuaj të gjumit.

Dehidratimi

Mbi 50% e trupit tonë përbëhet nga uji, i cili është thelbësor për shumë funksione, të tilla si tretja e ushqimit, krijimi i hormoneve dhe shpërndarja e oksigjenit në të gjithë trupin. Dehidrimi ka qenë i lidhur me uljen e vigjilencës dhe rritjen e përgjumjes dhe lodhjes.

Instituti i Mjekësisë rekomandon që femrat të konsumojnë 2,7 litra lëngje në ditë dhe meshkujt 3,7 litra. Këtu përfshihen të gjitha lëngjet dhe ushqimet e pasura me ujë, si frutat, perimet dhe supat.

Mjedisi ose rutina e keqe e gjumit

Për një gjumë të mirë, sigurohuni që ta mbani dhomën tuaj të gjumit të errët dhe të freskët gjatë natës. Ekspertët thonë se shtrati duhet të përdoret vetëm për gjumë dhe seks. Shmangni pijet me kafeinë të paktën gjashtë orë para gjumit dhe kufizoni alkoolin dhe ushqimet e rënda ose pikante të paktën dy orë para gjumit. Alkooli dhe ushqimet që mund të shkaktojnë probleme me tretjen parandalojnë fazat më të thella të gjumit.

Probleme me atë që fle pranë jush

“Personi (ose kafsha shtëpiake) me të cilin ndani një shtrat ka një ndikim të madh në gjumin tuaj. Ndoshta personi që fle pranë jush është duke gërhitur ose duke u rrotulluar ose ndoshta ai ka një orar të ndryshëm, gjë që ju prish gjumin. Kafshët shtëpiake gjithashtu mund të prishin orarin tuaj, pasi ato nuk kanë të njëjtat modele gjumi si njerëzit.

Çrregullime të gjumit

Çrregullimet e gjumit janë një tjetër faktor që mund të ulë në mënyrë dramatike cilësinë e gjumit. Dikush me apnea gjumi mund të zgjohet 50, 100 ose më shumë herë gjatë natës. Sapo zgjoheni, nuk jeni më në gjumë të thellë dhe zakonisht nuk mund të bini në gjumë më të thellë menjëherë.

Çrregullime të tjera të gjumit që mund të ndikojnë në nivelet ditore të energjisë përfshijnë narkolepsinë dhe sindromën e këmbëve të shqetësuara. Mënyra ideale për të monitoruar cilësinë dhe sasinë e gjumit tuaj – veçanërisht nëse mendoni se keni një çrregullim gjumi – është të vizitoni një klinikë. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.