Biden thotë se SHBA sulmoi grupet në Siri për të mbrojtur personelin amerikan

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), këtë javë ndaj objektivave të lidhura me Iranin në Siri u kryen për të mbrojtur personelin amerikan, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Sinjali.

Biden tutje tha se këto sulme u kryen edhe për të ndërprerë një seri sulmesh kundër Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve të saj.

Ai i bëri këto komente gjatë ditës së enjte, në një letër që i ka dërguar udhëheqëses që Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Nanacy Pelosi.

Në letër, thuhet se Biden ka urdhëruar sulmet “për shkak të përgjegjësisë që të mbrojë shtetasit e SHBA-së në shtëpi dhe jashtë saj”. /GazetaSinjali/

Leave a Reply

Your email address will not be published.