Dukagjini » Kulturë

Category: Kulturë

Post
12-vjeçarja bëhet autorja më e re që publikon një seri librash

12-vjeçarja bëhet autorja më e re që publikon një seri librash

Një autore nga Arabia Saudite u bë mbajtëse e rekordeve Guinness në moshën 12-vjeçare, kur u konfirmua si personi më i ri në botë që botoi një seri librash. Ritaj Hussain Alhazmi, e cila tani është 13 vjeç, ishte 12 vjeç, kur Rekordet Botërore Guinness verifikuan titullin e saj. Alhazmi botoi romanin e saj të...

Post
Nesër varroset producentja, Vjosa Berisha

Nesër varroset producentja, Vjosa Berisha

Të enjten e kaluar, vdiq producentja e njohur, Vjosa Berisha. Lidhur me ceremoninë mortore të producentes ka njoftuar bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes postimeve në rrjetet sociale. Varrimi i të ndjerës do të bëhet nesër (të enjten më 30 qershor) në ora 17:00 në varrezat e Prishtinës (Arbëri). Postimi i plotë: “Informojmë të gjithë...

Post
Vdes producentja Vjosa Berisha

Vdes producentja Vjosa Berisha

Sot ka vdekur producentja , Vjosa Berisha. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes një postimi të në rrjetin social “Instagram”. “Me pikëllim të thellë bëjmë të ditur se e dashura jonë Vjosa Berisha ndërroi jetë, sot me datë 23 qershor në spitalin University College Hospital në Londër. Datën dhe vendin e...

Post
Botuesi i Xhevdet Bajrajt: Ka qenë person shumë i shoqërueshëm, s’ka ditur ta mërziste askënd

Botuesi i Xhevdet Bajrajt: Ka qenë person shumë i shoqërueshëm, s’ka ditur ta mërziste askënd

Berat Dakaj, botues i veprave të Xhevdet Bajrajt, në një intervistë në Klan Kosova, ka kujtuar veprimtarinë e poetit. Ai tha se bashkëpunimi me Bajrajn, ka qenë shumë i lehtë, pasi librat i pergatiste vetë ai, pa pasur nevojë për ndonjë ndërhyrje. “Bashkëpunimi me Xhevdetin ka qenë i lehtë, ta dërgonte librin pa pasur nevojë...

Post
Lahaj: T’jam pshtjellë e katrrithë nëpër pshollak e ndër kule, e zhag m’ke marr’ me vete, kurrë pa m’hjeke qafe

Lahaj: T’jam pshtjellë e katrrithë nëpër pshollak e ndër kule, e zhag m’ke marr’ me vete, kurrë pa m’hjeke qafe

Tenori Ramë Lahaj, i cili përgjatë edicionit të vitit të kaluar të Festivalit RLIOF kishte humbur nënën, tashmë në përgatitje të edicionit të dytë të këtij festivali i ka dedikuar një mesazh nënës së tij. KultPlus ju sjell të plotë dedikimin e Lahajt. Vera, stina qe e kam dashte ma se shumti! Plot jete e...

Post
Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronin de Radës në vitin 1881

Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronin de Radës në vitin 1881

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare në shekullin e XIX është një figurë qendrore e kombit shqiptar. Është një personalitet dhe funksionar i perandorisë osmane, por njëkohësisht përparimtar me ide perëndimore bashkëkohore që mendonte për një Shqipëri të pavarur si komb-shtet. Në kohën kur ‘’E sëmura...

Post
NDËRKOMBËTARIZIMI I ÇËSHTJES SË KOSOVËS DREJT ZGJIDHJES, PARA DHE PAS SHEMBJES SË MURIT TË BERLINIT

NDËRKOMBËTARIZIMI I ÇËSHTJES SË KOSOVËS DREJT ZGJIDHJES, PARA DHE PAS SHEMBJES SË MURIT TË BERLINIT

Në javën tjetër del nga Shtëpia Botuese Armagedoni. Libri i politologut Fatmir Lekaj, Ndërkombëtarizimi i çështjes së Kosovës drejt zgjidhjes, para dhe pas shembjes së murit të Berlinit, nuk mund të vinte në një kohë më të mirë. Në këtë libër autori paraqet dije, argumente dhe fakte për një proces të gjatë të një lëvizjeje...

Post
Vajza e dëshmorit rikrijon këngën “Drenica ime”, i dedikohet edhe krerëve të UÇK-së në Hagë

Vajza e dëshmorit rikrijon këngën “Drenica ime”, i dedikohet edhe krerëve të UÇK-së në Hagë

Arbnora Zogjani së fundmi është bërë pjesë e pandashme e emocioneve të datave të shënuara historike, me këngët e saja kushtuar luftës së UÇK-së dhe akterëve të saj. E sot, kur shënohet Dita e Çlirimit të Kosovës, vajza e dëshmorit ka sjellur ripërpunimin e këngës “Drenica ime”. Këtë ripërpunim të këngës ajo e ka sjellur...