Dukagjini » Kuriozitete

Category: Kuriozitete

Post
Mbretëresha nuk i ka ngrënë kurrë koret e bukës, bananen e hante me thikë e pirun

Mbretëresha nuk i ka ngrënë kurrë koret e bukës, bananen e hante me thikë e pirun

Përdorimi i thikës dhe pirunit për të ngrënë një banane dhe mosngrënia e kores së bukës ishin vetëm disa nga zakonet e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, kanë zbuluar anëtarët e ish-stafit të saj të kuzhinës. Një nga ish-kuzhinierët e Mbretëreshës dhe autori i Eating Royally Darren McGrady, tha se Monarkja e ndjerë nuk e...

Post
Vendet ku nuk duhet ta mbajmë kurrë telefonin mobil

Vendet ku nuk duhet ta mbajmë kurrë telefonin mobil

Dihet që telefoni mobil asnjëherë nuk duhet të mbahet pranë kokës, por ka edhe më shumë Asnjëherë nuk duhet ta mbani pajisjen tuaj në vendet e mëposhtme: Në xhepin tuaj Edhe pse pothuajse të gjithë e bëjnë këtë, nuk këshillohet të mbani një telefon mobil në xhep, pasi ekranet e tyre janë të ndjeshëm ndaj...

Post
Iluzioni optik i superheronjve zbulon nëse jeni i pavarur apo shumë intensiv – çfarë shihni së pari?

Iluzioni optik i superheronjve zbulon nëse jeni i pavarur apo shumë intensiv – çfarë shihni së pari?

Ka shumë lloje të ndryshme të iluzioneve optike. Disa shtrembërojnë botën përreth jush, të tjera janë më shumë si sfida të trurit dhe disa zbulojnë aspekte të fshehura të personalitetit tuaj. Ky imazh, i cili u shpërnda në TikTok nga Charles Meriot tregon një ilustrim të një superheroi – por cilin e patë më parë?...

Post
Si ruhet në mënyrën e duhur hudhra? A bën të ngrihet

Si ruhet në mënyrën e duhur hudhra? A bën të ngrihet

Hudhra është një përbërës i zakonshëm në kuzhina Aq shumë receta nga kuzhinat e gjithë botës fillojnë me fërgimin e hudhrës në vaj, por mjafton vetëm aroma dhe ushqimi të marrë një shije tjetër. Me fillimin e ditëve të ftohta fillon edhe sezoni i hudhrës. Mund të jetë pjesë e shumë gjellëve, andaj është mirë...

Post
A zgjoheni të lodhur? 8 arsyet pse ndodh kjo dhe si të veproni

A zgjoheni të lodhur? 8 arsyet pse ndodh kjo dhe si të veproni

A flini shtatë deri në tetë orë pothuajse çdo natë, por kur zgjoheni në mëngjes ndiheni të lodhur? Shumë njerëz ndjekin saktë “rregullin e artë” të gjumit, por këtë ndjenjë lodhjeje e mbajnë gjatë gjithë ditës. Dr. Raj Dasgupta, nëse sasia e gjumit tuaj është e mjaftueshme, atëherë përgjigja qëndron në cilësinë. Ka 8 arsye...

Post
E pabesueshme por TikTok mund të kontrollojë çdo gjë që keni në telefonin tuaj

E pabesueshme por TikTok mund të kontrollojë çdo gjë që keni në telefonin tuaj

TikTok është kritikuar prej kohësh dhe rrezikoi vitin e shkuar të ndalohej me ligj nga Shtetet e Bashkuara. Para se të hapni një llogari në platforma si Instagram ose TikTok, ju kërkohet gjithnjë të klikoni ‘pranoj’ ose ‘nuk pranoj’ në një dokument të gjatë (të cilin praktikisht askush nuk e lexon) që quhet ‘Termat e...

Post
Ju mund të jeni mbajtës i rekordeve nëse mund të dalloni fluturën e fshehur në këtë iluzion optik në më pak se 11 sekonda

Ju mund të jeni mbajtës i rekordeve nëse mund të dalloni fluturën e fshehur në këtë iluzion optik në më pak se 11 sekonda

Ka shumë lloje të ndryshme të iluzioneve optike. Disa janë ngacmues truri që mashtrojnë mendjen dhe të tjerët janë enigma që kanë imazhe të fshehura në to Ky imazh tregon një degë peme me gjethe të vogla të gjelbra dhe sytha të lulëzuar, por diku në foto ka një flutur të fshehur. Nëse mund ta...

Post
Nuk do ta besoni: Lulja më e madhe në botë rritet vetëm në një vend, ka një emër të tmerrshëm, ndërsa aroma e saj do t’ju befasojë

Nuk do ta besoni: Lulja më e madhe në botë rritet vetëm në një vend, ka një emër të tmerrshëm, ndërsa aroma e saj do t’ju befasojë

Lulja është e gjerë një metër dhe mund të peshojë deri në 11 kilogramë Në mes të pyllit të dendur, në parkun kombëtar Kao Sok në Tajlandë, rritet lulja më e madhe në botë, Rafflesia arnoldii. Lulen e vdekjes, siç e quajnë ndryshe, e ka zbuluar, më 1818, Tomas Stamford Rafles, themelues i Singaporit, transmeton...

Post
Në këtë ilustrim gjenden 25 kafshë: Vetëm 0,1 për qind e personave mund t’i gjejë të gjitha për më pak se dy minuta

Në këtë ilustrim gjenden 25 kafshë: Vetëm 0,1 për qind e personave mund t’i gjejë të gjitha për më pak se dy minuta

Bëhuni këmbëngulës dhe përqendrohuni. Nëpër mjete sociale në disa ditë të fundit po qarkullon një enigmë e një autori të panjohur, e cila paraqet kokën e njeriut në të cilën janë fshehur madje 25 kafshë të ndryshme. Portreti është dizajnuar në stilin e artistit italian të shekullit të 16-të, Giuseppe Arcimboldo, i cili ka qenë...

Post
Pastroni mëlçinë nga toksinat me këta vetëm tre përbërës

Pastroni mëlçinë nga toksinat me këta vetëm tre përbërës

Mëlçia largon substancat e dëmshme nga trupi, por roli i saj është edhe më i madh. Ajo ruan hekurin dhe disa vitamina, si dhe glukozën, të cilën mëlçia e lëshon në qarkullimin e gjakut kur trupi ka nevojë për më shumë sheqer për energji. Mëlçia gjithashtu lëshon qeliza të vjetra të kuqe të gjakut, insulinë...

  • 1
  • 2
  • 4