Dukagjini » Politikë

Category: Politikë

Post
Vuçiq: Serbia s’do ta njohë as drejtpërdrejt, as tërthorazi Kosovën

Vuçiq: Serbia s’do ta njohë as drejtpërdrejt, as tërthorazi Kosovën

Vuçiq në seancën e parë të legjislaturës së re të Kuvendit të Serbisë, ku në rend dite është procesi i negociatave midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Presidenti serb tha se nuk do të heq dorë nga lufta legjitime për interesat shtetërore dhe kombëtare, si dhe për respektimin e së drejtës ndërkombëtare. “Derisa...

Post
SBASHK: Nuk organizuam greva në kohën e Hashim Thaçit, na rriti pagat 50%

SBASHK: Nuk organizuam greva në kohën e Hashim Thaçit, na rriti pagat 50%

Përfaqësuesi i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Ymer Ymeri, ka përmendur ish-presidentin Hashim Thaçi i cili në kohën sa drejtonte me Qeverinë e Kosovës, mësimdhënësve ua rriti pagën 50%. Ai ka thënë se në kohën e qeverisjes së tij, s’janë organizuar greva pikërisht për këtë arsye, dhe pavarësisht vështirësive të mëdha ekonomike,...

Post
Ballkani i hapur: Flamuri shqiptar, serb dhe maqedonas shkrihen në një në Beograd

Ballkani i hapur: Flamuri shqiptar, serb dhe maqedonas shkrihen në një në Beograd

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Serbi ku në kuadër të nismës së Ballkanit të Hapur për unifikimin e tregjeve, ka marrë pjesë në panairin e verës së zhvilluar në Beograd. Aleksandar Vuçiq hapi ceremoninë ndërsa të pranishëm ishin edhe kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski dhe Dritan Abazoviq, si kreu i...

Post
Gazeta austriake: Kosova vendi i parë në Evropë ku ndalet rryma

Gazeta austriake: Kosova vendi i parë në Evropë ku ndalet rryma

Problemet me reduktimet e rrymës që tashmë është duke u përballuar Kosova janë bërë lajm edhe në vendet evropiane. “Vendi i parë në Evropë ku ndalen dritat”, titullohet artikulli i gazetës më të madhe Austriake “Die Presse” dedikuar situatës aktuale me rrymë në Kosovë. “Kosova nuk mund të mbulojë më nevojat e saj energjetike dhe...

Post
SBASHK-u dorëzon kallëzim penal për Hekuran Muratin, Jasharaj: Jemi “në rrugën e Zotit”

SBASHK-u dorëzon kallëzim penal për Hekuran Muratin, Jasharaj: Jemi “në rrugën e Zotit”

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka njoftuar të enjten se ka dorëzuar kallëzim penal në Prokurorinë Themelore në Prishtinë për ministrin e Financave, Hekuran Murati. Ky vendim vjen pasi ministri Murati njoftoi ndalimin e pagave për punëtorët që janë në grevë. Jasharaj ka thënë se greva nuk...

Post
Vazhdojnë shpërnguljet ‘zyrtare’ të kosovarëve, nga janari rreth 3 mijë qytetarë kërkuan lirimin nga shtetësia

Vazhdojnë shpërnguljet ‘zyrtare’ të kosovarëve, nga janari rreth 3 mijë qytetarë kërkuan lirimin nga shtetësia

Edhe më tej po vazhdon heqja e shtetësisë nga qytetarët e Kosovës të cilët jetojnë e veprojnë në vende të ndryshme. Arsyet e lirimit të shtetësive janë të ndryshme, si problemet gjatë kalimit nëpër Serbi, mos lejimi i dy shtetësive e çështje tjera, tregojnë mërgimtarët. Që nga themelimi i Ministrisë së Punëve të Brendshme deri...

Post
Asnjë incident gjatë 12 orëve të zbatimit të marrëveshjes Kosovë Serbi

Asnjë incident gjatë 12 orëve të zbatimit të marrëveshjes Kosovë Serbi

Janë bërë rreth dymbëdhjetë orë nga nisja e implementimit të heqjes së dokumenteve hyrje-dalje nga ana e institucioneve të Serbisë dhe situata e sigurisë në pikë kalimet kufitare, sidomos në ato në veri vazhdon të mbetet e qetë dhe pa asnjë incident. Nga Policia Kufitare, tregojnë për Gazetën Sinjali se deri në këto momente në...

Post
Kurti ironizon me Jasharajn: Pse  po i lypni 100 e s’po i lypni ka 300 euro?

Kurti ironizon me Jasharajn: Pse  po i lypni 100 e s’po i lypni ka 300 euro?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka folur për mos fillimin e vitit të ri shkollor. Ai tha se “përderisa qeveria kujdeset për arsimin, arsimtarët duhet të kujdesen për fëmijët”. Kurti, para mediave tha se “kërkesat legjitime, racionale janë për dialog”, ndërsa shtoi se “kërkesat absurde nuk mund të hasin në mirëkuptimn tonë” Ai u...

Post
Edi Rama arrin në aeroportin e Beogradit, pritet nga Ana Bërnabiq

Edi Rama arrin në aeroportin e Beogradit, pritet nga Ana Bërnabiq

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në aeroportin e Beogradit nga homologia serbe, Ana Bërnabiq. Rama shtrëngoi duart me kryeministren serbe dhe disa zyrtarë serbë, para se të ecnin së bashku në tepihun e kuq. Kryeministri shqiptarë po e bën këtë vizitë për të marrë pjesë në panairin e parë ndërkombëtar të verërave “Wine...

  • 1
  • 2
  • 6